Zasady prowadzenia szkolenia
Opracował: Sławomir Goździk
Aspekty ESDS są wypracowane na podstawie obserwacji ludzkich reakcji na różnorodne bodźce zarówno psychologiczne jak i fizyczne. Celem szkolenia systemu ESDS jest danie każdemu uczestnikowi szkolenia umiejętności samoobrony/walki w jak najkrótszym czasie.
Nauczyć dzisiaj!!!
ESDS nie jest systemem walki przeciwko innym sztukom/systemom walki!!! Porównywanie/walka z innymi systemamai jest idiotyzmem!!!! Metody/Techniki muszą być proste, łatwe do zrozumienia, trenowania i wykonania podczas konfrontacji!!! Łatwe dla każdego uczestnika, a nie jedynie dla instruktora!!!!!
  • - uniknąć widocznych urazów fizycznych
  • - uniknąć urazów przeciwnika (dlaczego?)
  • - uniknąć urazów własnych (dlaczego?)
IPDTA/ESDS rozpowszechnia metody kontaktu otwartą dłonią. Zaletą tego rodzaju kontaktu fizycznego są m. in.:
  • - mniejsze ryzyko widocznych urazów fizycznych
  • - mniejsze ryzyko urazów własnych
  • - aspekt wizualny (ewentualni obserwatorzy, świadkowie, prasa)
  • - aspekt uspokajający/dystrakcyjny
Koncept 1
1. Zobaczyć: Każdy uczestnik może zobaczyć na własne oczy, jak działa technika lub kombinacje technik. Widzi reakcję ciała osoby, która otrzymała „naukę”.
2. Poczuć: W wielu systemach, nauczane techniki mogłyby spowodować poważne kontuzje, dlatego powstaje pytanie: „Czy to naprawdę zadziała?” „Z jaką siłą mam uderzyć, żeby nie zabić?” „Na 50% może na 65%?” W ESDS nie masz wątpliwości, że technika działa. Instruktor nie wciska kitu o tajemniczych mocach nadludzkich umiejętnościach, rozwijanych całymi latami. Doktor „Liść” prostuje poglądy i to się czuje!
3. Instruktarz werbalny
4. Wykonać na innym
Koncept 2
Kontakt/Impuls ->Reakcja fizyczna
Koncept 3
Sposób wykonania metod szkoleniowych
1. Fizycznie
2. + Agresja werbalna
3. + Agresja wizualna
W zależności od zaawansowania grupy nie musimy zaczynać każdej metody od pierwszego stopnia.
Koncept 4
Poziom agresji (zarówno fizycznej, jak i werbalnej) ma być indywidualnie dopasowany do każdego uczestnika.
Koncept 5
Każda osoba trenująca / szkolona musi wyjść zwycięsko z każdej sytuacji!!!!!
Uwaga!!!! To nie oznacza, że można się opie...lać! Każdy musi być zmuszony do intensywnej walki. Ale musi wyjść zwycięsko z sytuacji!!!! Tego rodzaju trening daje większe poczucie pewności siebie. Podczas konfrontacji w rzeczywistości nie będziesz tak zaskoczony/przerażony bo będziesz pamiętał, że już coś podobnego „przeżyłeś” na treningu i wyszedłeś z podobnej sytuacji zwycięsko!!!!
Koncept 6
Werbalne dystrakcje tzn. Osoba, która zostanie uderzona (napastnik) ma krzyczeć: „Aj, aj, nie bij mnie!”, płakać itp. Często jest to specjalna ściema napastnika, który w ten właśnie sposób zatrzymuje gwałtowne ruchy broniącej się osoby. Włącza się nam program samarytanina „O kurwa, może mu za mocno przylałem!” i przerywamy akcję obronną. To idealny moment aby nasz napastnik odzyskał równowagę psychiczną. Element zaskoczenia pryska jak mydlana bańka. Teraz mamy kłopot, bo on już nie da się zrobić na ten sam numer.