ZASADY ZDROWEGO ŻYCIA ZGODNIE Z TRADYCYJNĄ MEDYCYNĄ CHIŃSKĄ
ZIMA
  • Element: WODA
  • Pogoda: CHŁÓD
  • Kolor: CZARNY, NIEBIESKI
  • organ Yin: NERKI
  • organ Yang: PĘCHERZ MOCZOWY
  • smak: SŁONY
  • zmysł: SŁUCH
  • głos: WESTCHNIENIE, JĘK
  • emocje: LĘK, STRACH
Dodatnie właściwości wody to: odwaga, mądrość, siła woli, nieustraszoność, prostota, jasność, wstrzemięźliwość.
Ujemne to: lęk przed życiem, zagubienie, bojaźliwość, bezradność, chłód emocjonalny, strach i skłonności samobójcze.
Woda to symbol nieskończoności. Umiejętność płynięcia wraz z nurtem życia oraz zdolność przystosowania do tego, co ono niesie. Element ten jest źródłem odwagi siły i woli człowieka. Daje umiejętność współodczówania ze wszystkim co istnieje oraz bezwarunkową i wszechogarniającą miłość. Równowaga tego elementu, to zachowanie mądrości, nie pozwalającej zakłócić życia lękom i wytrwałe dążenie do celu. Osłabienie tego elementu wiąże się z niezdecydowaniem i strachem przed życiem, przeważnie bez żadnych przyczyn.
Zima jest porą roku o ekstremalnie niskich temperaturach i energii opadającej. W tym okresie występuje największa aktywność nerek.
Według TMC nerki i pęcherz moczowy tworzą przemianę Wody, która rządzi objętością płynów całego ciała.
Nerki związane są z zimą i właśnie wtedy otrzymują optymalną ilość energii uzdrawiającej. Jednak szkodzi im zbyt wiele zimna. Stają się wtedy nadmiernie skurczone, co utrudnia przepływ odpowiedniej ilości krwi, energii i płynów. Nerki usuwają z organizmu człowieka zbędne produkty przemiany materii. Każda nerka waży ok. 150 g, w swoim kształcie przypomina ziarno fasoli (bardzo waże przy terapii nasionami, zgodnie ze szkołą Su Dżok).
Nerka prawa, nazywana przez Chińczyków „Wrotami Życia”, jest źródłem ognia organizmu. Brak tego ciepła może prowadzić do zaniku popędu płciowego i obniżenia ciśnienia oraz ogólnego wychłodzenia.
Nerka lewa kontroluje obszar, gdzie przechowywana jest energia przedurodzeniowa, warunkująca długość życia każdego człowieka.
Według TMC w chwili poczęcia otrzymujemy dwa rodzaje energii - JING oraz YUAN CHI. Energia Jing pochodzi od rodziców i wpływa na strukturę kodu genetycznego człowieka, jego rozwój fizyczny, psychiczny i intelektualny. YUAN CHI to energia źródłowa lub pierwotnego nieba, pochodzi z makrokosmosu i nie jest dziedziczona po rodzicach. Jak mawiają Chińczycy, jest to „iskra Boża”, która wprawia całą ludzką istotę ukształtowaną przez JING w ruch. Według TMC YUAN CHI nie można uzupełnić. Z dnia na dzień ubywa jej bezpowrotnie, aż do zupełnego wyczerpania w chwili śmierci. Ponieważ odbudowanie YUAN CHI jest niemożliwe, opracowano szereg ćwiczeń, zestawów ziół i diet, których zadaniem jest jej wzmocnienie i ochrona.
A oto inne funkcje nerek:
  • - tworzą szpik kostny i cały układ kostny
  • - kontrolują równowagę elektrolitową, zatrzymując odpowiednie ilości sodu, potasu, wodoru, magnesu, wapnia i innych substancji
  • - przetwarzają witaminę D w jej aktywną postać
  • - utrzymują równowagę kwasowo-zasadową
  • - kontrolują ciśnienie krwi
  • - mają bezpośredni udział w produkcji krwi; wytwarzają hormon erytropoetynę, odpowiadającą za produkcję czerwonych ciałek krwi
  • - wspólnie z płucami regulują oddychanie
  • - odpowiadają za stan zębów i włosów na głowie, słuch oraz jakość substancji rozrodczych
Na wschodzie uważa się, ze wszystkie wrodzone zdolności człowieka magazynowane są w nerkach, gdzie oczekują na właściwy moment, aby się ujawnić. W ten sposób pomagają realizować potencjał człowieka. Nerki są źródłem żywotności całego ciała. Osłabienie organizmu jest wynikiem braku energii nerek. Według medycyny Wschodu nerki regulują uczucia strachu i odwagi. Ludzie z osłabionymi nerkami częściej doznają uczucia strachu niż Ci, których nerki są silne. Strach uszkadza nerki, zaburzając ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Chińczycy twierdzą, że nerki są siedzibą ludzkiej woli. Człowiek mający silne nerki będzie zmierzał do wytyczonego celu pokonując wszelkie trudności. Zdolność koncentrowania się na celu pochodzi z siły nerek. Bardzo ważny dla nerek jest głęboki, rytmiczny oddech, dzięki czemu energia CHI kierowana jest do nerek, pęcherza moczowego i narządów płciowych. Nerki utrzymują żywotność, giętkość i sprężystość kości. Osłabione i łamliwe kości, to brak równowagi w nerkach, wynikający z niedoboru CHI. Ta sama energia wpływa na zmysł słuchu. Wszystkie problemy słuchu, w tym powszechne u dzieci infekcje, wynikają z braku równowagi CHI w nerkach. Mocne piękne włosy są oznaką silnych nerek. Łysienie to brak równowagi wodnej w nerkach. Nerki kontrolują też narządy płciowe, a diagnozując u pacjenta np. niezdrowe włosy o rozdwojonych końcach, można stwierdzić osłabienie funkcji organów płciowych. Charakterystycznym smakiem przypisanym wodzie jest smak słony, lecz nadmiar soli szkodzi nerkom. Yang nerek przypada na czas między godziną 17:00 i 19:00. Osłabienie i zmęczenie w tym czasie wskazuje na brak równowagi w nerkach.
Co jeszcze szkodzi nerkom:
  • - tryb życia niezgodny z rytmem natury (praca w nocy, a odsypianie w dzień)
  • - dalekie podróże wiążące się z przekraczaniem stref czasowych
  • - zbyt ciężka praca (szczególnie taka, która nie sprawia nam satysfakcji)
  • - zmęczenie fizyczne i psychiczne
  • - częste porody i seksualne nadużycia
  • - wychłodzenie (tak chętnie obnażany brzuch przez młode dziewczyny, jesienią i zimą, to „autostrada” do wielu kłopotów ze zdrowiem). Między II a III kręgiem lędźwiowym znajduje się punkt zwany „Bramą życia” lub „Bramą przeznaczenia”. Nazwa mówi zama za siebie.
  • - niewłaściwe odżywianie się np. spożywanie cytrusów, czy nowalijek zimą, nadmiar potraw silnie przetworzonych, sztucznie oczyszczonych i zawierających dodatki chemiczne, a także używki w tym alkohol i narkotyki
  • - osłabia je nadmiar białka zwierzęcego i tłuszczu.
OSŁABIENIE ENERGII NEREK
Przejawia się: skóra pozbawiona elastyczności, o ziemistej barwie, słabe krążenie, wzmożone oddawanie moczu, bóle dolnej części pleców, osłabiony popęd seksualny, płytki sen, słabe kości i skłonność do wypadków, nadmierna pobudliwość. Może się też pojawić dzwonienie w uszach. Objawami psychicznymi są częste podenerwowania, stany lękowe brak zdecydowania, wytrwałości i cierpliwości.
NERKI PRZEENERGETYZOWANE
Objawy: osłabiony słuch i dzwonienie w uszach, napięcie w tułowiu i dolnej części pleców, ciągłe łaknienie, ciemny mocz, gorzki smak w ustach, nieprzyjemny oddech i ciągłe zmęczenie, ciemne zabarwienie skóry pod oczami. Objawami psychicznymi są pracoholizm oraz pedanteria. Również nerwowość i strach przed niepowodzeniem. Poza tym przy chorobach nerek może wystąpić osłabienie pamięci i kłopoty z zębami (paradontoza, próchnica), pogorszenie słuchu, stany zapalne uszu, nietrzymanie moczu i kału, przedwczesne starzenie oraz brak odporności i osłabienie.
Dieta, zioła i ćwiczenia uzdrawiające nerki.
  1. Wypijanie odpowiedniej ilości wody jest podstawą utrzymania zdrowia nerek.
  2. Jedzenie różnych odmian fasoli, a szczególnie azuki, mung, czarnej i czerwonej oraz grochu włoskiego, zielonej i czerwonej soczewicy.
  3. Spożywanie zbóż, a szczególnie jęczmienia (najbardziej efektywnie wpływa na funkcje nerek)
  4. Glony morskie.
  5. Spożywanie małych ilości sfermentowanych pokarmów, takich jak marynaty, miso, sosy shoyo i tamari, kiszonki.
  6. Owoce: winogrona (działają moczopędnie), jeżyny, czarna borówka amerykańska, żurawiny oraz arbuzy (relaksują nerki). Na nadmierne skurcze nerki dobra jest „herbata” z nasion arbuza (zmiażdżone nasiona ugotowane w wodzie).
  7. Długa biała rzodkiew wspomaga oddawanie moczu i eliminuje toksyny (2-3 łyżki utartej rzodkwi zalać wrzącą wodą (mniejwięcej szklanką), dodać kilka kropli sosu sojowego, shoyu lub tamari. Pić dwa razy dziennie.
  8. Korzeń łopianu przyspiesza eliminację produktów odpadowych metabolizmu. Wzmacnia układ moczowy i narządy płciowe (gotować pod ciśnieniem pokrojony w plasterki korzeń łopianu przez 15 min. Razem z pokrojoną marchewką i kawałkiem wodorostu Konbu w małej ilości wody lub ugotować 1-2 łyżki stołowe łodyg i liści łopianu w szklance wody, odstawić na 10 min, pić odwar 2 do 3 razy dziennie).
  9. 1-2 łyżeczki suszonej bazylii zalać szklanką wrzątku. Naparzać pod przykryciem 10 min. Napar wzmacnia nerki.
  10. Olej z orzecha włoskiego leczy stany zapalne i usuwa złogi z nerek.
  11. Trzy garście umytych obierzyn z ziemniaków gotujemy 15 min. w szklance wody. Pijemy ciepłe dwa razy dzinnie. Oczyszcza nerki z piasku i kamieni.
  12. Oczyścić 3 korzenie pietruszki, drobno pokroić, zalać letnią przegotowaną wodą, odstawić na 12 godzin. Przyjmować ciepłe następnego dnia. Pić profilaktycznie, co kilka dni. Oczyszcza nerki z piasku i małych kamieni.
  13. Jeżeli przez długi okres, będziemy przyjmować sok z buraków, powoli i bezboleśnie usuniemy kamienie.
  14. Zwiększenie wydolności nerek. Bulwę selera drobno szatkujemy, zasypujemy cukrem, odstawiamy na kilka dni. Pozyskany syrop przyjmujemy po łyżce 2-3 razy dziennie. Stosujemy w przewlekłej niewydolności nerek.
  15. Wzmacnianie nerek
    • - sok żurawinowy zmieszany z miodem (najlepiej z mniszka) wzmacnia nerki i układ moczowy.
    • - Karpia lub krewetki, gotujemy w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem tymianku, rozmarynu, bazylii i imbiru.
    • - Kiedy mamy stany lękowe, depresje, myśli samobójcze, oznacza to, że mamy osłabione nerki, pęcherz moczowy lub problemy z narządami płciowymi, wówczas rogrzewamy nerki kawą naturalną. Na wrzątek wsypujemy kawę, gotujemy 2 do 5 minut, dodajemy imbir, cynamon, gałkę muszkatołową, zdejmujemy z ognia, dodajemy miód i alkohol (spirytus lub rum). Zachowujemy kolejność w dodawaniu składników. Wskazany również w okresie zimy i dla osób otyłych, z upośledzoną przemianą materii.
  16. Rozgrzewający plaster na nerki
    • - zmielony pieprz, cynamon, imbir, gorczycę mieszamy z alkoholem, tak, by otrzymać papkę. Nasączamy lnianą ściereczkę, nakładamy na okolicę nerek, przykrywamy flanelą, okrywamy kołdrą by wywołać poty.
  17. Kasztany dla wzmocnienia na zimę Kasztany jadalne (lizi albo banli) to zimowe owoce popularne w Chinach, sprzedawane głównie w postaci suszonej. Działają one wzmacniająco, gdyż zawierają dużo skrobi, białka, glukozy, witamin B1 i B2, a także wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, boru i cynku. Energetycznie mają charakter ciepły. Według Chińczyków kasztany wzmacniają żołądek, śledzionę i nerki oraz wspomagają przepływ QI. Odżywiają krew oraz zwiększają wytrzymałość ścięgien i kości. Zimą wielu ludzi odczuwa brak sił określany jako „miękkość w kolanach”. Jest to oznaka osłabienia kręgu czynnościowego nerek. Typowe zjawisko występujące zimą, a kasztany jadalne mu przeciwdziałają. Kasztany korzystnie wpływają na zdrowie w każdej postaci: pieczone, lub jako dodatek do deserów lub na przykład jako lekarstwo dla cukrzyków: 50 g łupin kasztanów należy zagotować w pół litra wody, a wywar wypić w trzech dawkach w ciągu dnia. Dla osób starszych zaleca się, by rano i wieczorem starannie przeżuły po kilka kasztanów na surowo. Taka przekąska likwiduje niedobór QI w nerkach, bóle krzyża oraz miękkość w kolanach.
  18. Orzechy włoskie rozgrzewają nerki, usuwają słabość pęcherza moczowego i nietrzymanie moczu u kobiet. Orzechy należy uprażyć na suchej patelni z dodatkiem niewielkiej ilości soli. Uprażone orzechy zjadamy po 3-5 sztuk rano po wstaniu z łóżka oraz wieczorem przed pójściem spać. Należy je żuć długo i starannie, po czym spłukać łykiem wódki bądź wina ryżowego.
  19. Imbir znany na Zachodzie głównie jako przyprawa lub remedium na mdłości, jest jedną z najstarszych roślin o uznanych właściwościach leczniczych. Chińczycy używają go zarówno jako przyprawy, jak i leku. Często dodawany jest do gotowania owoców morza: ze względu na swoje właściwości zapobiegania zatruciom. Imbir reguluje pracę żołądka, dogrzewa śledzionę, jelito grube i płuca. Zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi i blokuje powstawanie migrenowych bólów głowy. Znane są również jego właściwości zwalczające nowotwory, dzięki zawartości geraniolu. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Usuwa objawy choroby lokomocyjnej. Od czasów starożytnych chińscy lekarze piją herbatę imbirową (od późnej jesieni do wiosny) aby utrzymać wysoki poziom witalności.
  20. Najczęściej używanym przez chińskich stulatków olejem jest olej sezamowy i to nie tylko ze względu na wspaniały orzechowy aromat lecz także dla jego właściwości leczniczych. TMC uważa, że sezam tonizuje funkcje nerek i wątroby, działa krwiotwórczo i reguluje pracę jelit. Sezam jest bogaty w kwas inozytoheksafosforowy – antyutleniacz, który może zapobiegać nowotworom. Dla polepszenia aromatu potraw, a także zdrowia posypuj posiłki sezamem i dodawaj do nich olej sezamowy.
CHIŃSKIE ZIOŁA
Stosowanie ziół w celach leczniczych ma w Chinach tradycję sięgającą 4000 lat. Stara chińska legenda głosi, że w zamierzchłej przeszłości żył człowiek imieniem Shen Nong (Święty rolnik), który wypróbował setki ziół, aby odkryć ich lecznicze działanie. W ciągu długiego czasu chińscy lekarze zdobyli ogromną wiedzę i stworzyli niezwykły system farmaceutyczny, który okazał się najlepszą naturalną metodą leczenia różnego rodzaju chorób. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej „zioła” to nie tylko rośliny, lecz także minerały i różne organy zwierząt. Dzieli się je na pięć rodzajów energetycznych: zimne, chłodne, gorące, ciepłe i neutralne. Zioła mają również pięć rodzajów smaku: kwaśny, słodki, gorzki, słony i ostry. Wspomniane smaki i energetyczne właściwości charakteryzują terapeutyczne działanie ziół. Zioła mogą być stosowane oddzielnie lub razem jako skład mieszanki. Postaci, pod którymi można przyjmować chińskie zioła:
  • - Napary
  • - Wywary
  • - Nalewki ziołowe (tinctura)
  • - Preparaty ziołowe (np. miodowe tabletki, kulki ziołowe, maści, plastry itp.)
  • - Ekstrakty ziołowe (popularne od 10 lat, wytwarzane w skomplikowanym procesie technologicznym, w postaci małych granulek)
ZHUBEJ DINGCHUAN WAN
Lek ten wzmacnia energię Qi (energia, która płynie kanałami akupunkturowymi jest odpowiedzialna za odżywianie wszystkich organów, tkanek i komórek). ZHUBEI wzmacnia i ogrzewa nerki, reguluje funkcje oddychania - rozszerza mięśnie gładkie oskrzeli, łagodzi kaszel, zmniejsza plwociny, wzmacnia funkcję płuc. Efektywność leku oceniono na 84.8% i nie odkryto żadnych działań ubocznych.
Wskazania: zapalenie oskrzeli, chroniczna astma oskrzelowa.
YU QUAN WAN
(Pigułka Wiosennej Baby)
Odżywia Yin, wzmacnia nerki, płuca i śledzionę, rozpędza gorąco flegmy, środek do leczenia cukrzycy, choroby cukrowo-moczowej. Stosowany w Chinach zarówno przez cukrzyków młodocianych i cukrzyków bezsmakowych.
SHI LIN TONG
Preparat ziołowy na kamienie i piasek w układzie moczowym. Od 1983 roku wyrób z grupy najlepszych produktów Chin.
Wskazania: kamica nerkowa i układu moczowego. Leczenie zapalenia nerek, przewodów moczowych i pęcherza moczowego. Można stosować do leczenia zapalenia pęcherzyka żółciowego i kamicy żółciowej.
SHI LIN TONG
działa odtruwająco, przeciwbakteryjnie oraz rozkurczowo. Miększy, rozdrabnia i usuwa kamienie. Usuwa napady bólowe (koli), uspokaja bo! powstały podczas wypróżniania, usuwa pęcznienie. Jest bardzo skutecznym środkiem w leczeniu zaburzeń i stanów zapalny układu moczowego.
JIE SHI TONG PIAN
Działa moczopędnie i przeciwzapalnie. Powoduje rozpad i wydalanie kamieni z układu moczowego.
QIANLIETONG PIAN
Zapalenie gruczołu prostaty jest często spotykaną chorobą mężczyzn zwłaszcza w średnim wieku. T.M.C. uważa, że zapalenie gruczołu prostaty i prostatylis są chorobami spowodowanymi ujemnym stanem nerek i wilgoci w organizmie. Pastylki OlANLlETONG leczą chorobę oraz przyczynę jej powstania. Mają za zadanie polepszenie funkcji nerek, nadnerczy ich wzmocnienie, a także usunięcie wilgoci z organizmu. Badania kliniczne udowodniły ponad 87% skuteczności działania leku bez potrzeby stosowania innych środków.
QIANLIEKAN
Jest Jednym z dwóch równorzędnych leków chińskiej medycyny naturalnej leczących chorobę prostaty o dużej skuteczności leczenia wszystkich faz postępującego gruczolaka, a także nowotworowego gruczołu krokowego. Lek otrzymał w latach 1987, 1988 i 1991 szereg nagród państwowych. Uznany jest za produkt najwyższej jakości przez Państwowe Biuro Farmacji Chin. Badania kliniczne wykazały 95-86% skuteczności działania specyfiku.
NAN BAO
(Skarb Mężczyzny)
Najskuteczniejszy specyfik ziołowy opracowany przez grupę naukowców azjatyckich. Niezwykle skuteczny przy impotencji, przedwczesnym wytrysku nasienia, niepowodzeniach seksualnych, obniżonym popędzie płciowym.
POLSKIE ZIOŁA
W kulturze zachodniej ziołolecznictwo było doskonale rozwinięte, zwłaszcza za sprawą zgromadzeń zakonnych. Pierwszym z nich był, założony w 529 r. przez Świętego Benedykta zakon o. o. Benedyktynów z siedzibą na górze Monte Cassino. Pisma donoszą, że obok zabudowań znajdował się obszerny ogród, a w nim wiele cennych roślin leczniczych (m. in.: mięta, rozmaryn, szałwia, ruta, kozieradka, lubczyk, kosaciec), warzywa (m. in. cebula, koper, czosnek, seler, mak, rzepa, buraki, kapusta, pietruszka, koper ogrodowy) i drzewa owocowe (m. in. jabłonie, grusze, śliwy, kasztany, jarzębina, leszczyna). Opis przypomina mały Eden. W dziejach medycyny i farmacji ten okres jest nazywany okresem klasztornym, aż do roku 1946 gdy ogłoszono w Polsce nacjonalizację. 8 stycznia 1946 r. Państwo przejęło wszystkie apteki. Powstała służba zdrowia oparta na personelu świeckim. Kartezjusz „święcił” triumf przewagi materii nad duchem. Zioła zaczęły popadać w niełaskę, a zielarze, znachorzy, babki, szeptuchy itp. okrzyknięci zostali szarlatanami, czarownicami lub propagującymi zabobony.
Na szczęście natura zgodnie z Yin/Yang dąży do równowagi. Ludzie ocknęli się z hipnozy materializmu i rozpoczęli powrót do naturalnych metod samopomocy i terapii.
W ziołolecznictwie zachodnim, przyjęła się raczej „szkoła” bazująca na substancjach czynnych poszczególnych ziół. Czyli składzie chemicznym (mikroelementy, śluzy, garbniki itp.), dlatego większość mieszanek parzy się określony czas.
Oto kilka mieszanek pomocnych przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym.
Białkomocz
Może pojawić się po dużych wysiłkach fizycznych lub zimnej kąpieli. Białkomocz patologiczny towarzyszy wielu chorobom nerek, zarówno uszkodzeniu kłębuszków nerek, jak i kanalików.
  • Ziele macierzanki 50 g.
  • Ziele skrzypu 50 g.
  • Ziele nawłoci 50 g.
  • Liść brzozy 50 g.
  • Kwiat bławatka 50 g.
  • Koszyczek rumianku 50 g.
  • Kwiat wrzosu 50 g.
  • Kora wierzby 50 g.
Zioła starannie wymieszać. Łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku, naparzać pod przykryciem 25-30 min. Przecedzić. Pić gorące 2 razy dziennie po jedzeniu.
Zalecenia praktyczne:
  • - Nie używać owoców jałowca i wyciągów alkoholowych (np. dżin).
  • - Spożywać tylko ciepłe pokarmy i płyny.
  • - Jeść często kalafior posypany natką pietruszki.
  • - Pić co czwarty dzień, przed południem, odwar z pietruszki (nie częściej)
  • - Unikać zimnych kąpieli oraz przeziębienia.
Zapalenie nerek
Jest to określenie ogólne, obejmujące wiele schorzeń, które może rozpoznać tylko lekarz specalista. Do najczęstszych należą: zapalenie nerek kłębuszkowe, odmiedniczkowe i toksyczne o przebiegu ostrym, podostrym lub przewlekłym. Objawami postępującego zapalenia nerek są zmiany w częstotliwości oddawania moczu oraz narastająca bolesność, bóle w okolicy lędźwiowej, nudności, ogólne osłabienie oraz zmiany w składzie moczu (obecność białka, krwinek czerwonych i białych, wałeczków i bakterii). Niekiedy początkowe objawy zapalenia nerek są trudno dostrzegalne, a lekcewarzenie ich może mieć przykre następstwa.
Mieszanka pomocna przy zapaleniu nerek
  • Ziele nawłoci 100 g.
  • Ziele krwawnika 100 g.
  • Ziele skrzypu 100 g.
  • Ziele drapacza lekarskiego 50 g.
  • Ziele połonicznika 50 g.
  • Korzeń omanu 50 g.
Zioła starannie wymieszać. 1 łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć na czajniku 30 min. Przecedzić. Pić gorące małymi łyczkami 3 razy dziennie.
Zapalenie pęcherza moczowego
Schorzenie jest spowodowane zakażeniem różnymi bakteriami, które mogą wykazywać odporność na najczęściej stosowane antybiotyki. Może również mieć pochodzenie zewnętrzne, zwłaszcza u kobiet. Objawami są: bolesność podczas oddawania moczu, gorączka i dreszcze. Mocz jest wtedy mętny, zawiera dużo bakterii oraz czerwonych i białych krwinek.
  • Koszyczek rumianku 100 g.
  • Liść mącznicy 100 g.
  • Ziele krwawnika 50 g.
  • Liść mięty pieprzowej 50 g.
  • Kłącze perzu 50 g.
  • Owoc jałowca 50 g.
  • Liść pokrzywy 50 g.
  • Kwiat wrzosu 50 g.
Zioła starannie wymieszać. 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć 25-30 min., przecedzić. Pić gorące 2-3 razy dziennie po jedzeniu. Nie słodzić.
Zioła do sporządzania nasiadówki
  • Liść szałwi 50 g.
  • Ziele skrzypu 50 g.
Zioła zmieszać, 5-6 łyżek zalać wodą w naczyniu 2-litrowym, przykryć, gotować na małym ogniu 5-10 minut, przecedzić do miski i gdy odwar będzie miał ok 40 stopni Celcjusza usiąść na 10-15 min.
Zalecenia praktyczne:
  • - Jeść mało cukru, unikać soków.
  • - Spożywać ciepłe pokarmy beztłuszczowe.
  • - Spać w cieple.
  • - Nie pić alkoholu i zimnego piwa.
  • - Nie wstrzymywać moczu. Natychmiast wydalać.
  • - Nie dźwigać ciężkich rzeczy.
Kamica moczowa
Istota przyczyny tego schorzenia nie jest wyjaśniona. Natomiast znane są czynniki sprzyjające oraz utrudniające powstawanie kamieni w drogach moczowych ustroju, co objawia się zwiększeniem w moczu ilości jonów wapnia i fosforu, związanych w postaci szczawianów, moczanów, fosforanów, węglanów i soli fosforanowych. Stan taki może trwać przez wiele lat. W ziołolecznictwie stosuje się zioła odznaczające się łagodnym działaniem moczopędnym i sodopędnym, rozkurczowym, przeciwzapalnym oraz tzw. „czyszczącym krew” i wzmacniającym ściany włośniczek oraz drobnych naczyń krwionośnych. Jeśli lekarz specjalista rozpozna już jaki rodzaj kamieni zagościł w naszym układzie moczowym możemy wspomagać się terapią ziołową.
Kamica szczawianowa
Mieszanka nr 1.
  • Ziele nawłoci 70 g.
  • Ziele rdestu ptasiego 30 g.
  • Ziele skrzypu 30 g.
Zioła zmieszać. 1 łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku, nakryć, gotować 3 min., przecedzić. Pić ciepłe 3 razy dziennie 30 min po jedzeniu. Za każdym razem przygotować świeżą porcję. UWAGA! Złogi szczawianu wapniowego są bardzo trudno rozpuszczalne. W czasie leczenia należy przyjmować duże ilości płynów.
Mieszanka nr 2
  • Korzeń mniszka 50 g.
  • Koszyczek rumianku 50 g.
  • Ziele skrzypu 50 g.
  • Ziele rdestu ptasiego 50 g.
  • Kłącze perzu 50 g.
Stosować jak w mieszance nr 1.
Kamica fosforanowa
Mieszanka nr 1
  • Owocnia fasoli 50 g.
  • Kwiat wiązówki 40 g.
  • Korzeń wilżyny 40 g.
  • Ziele skrzypu 40 g.
Zioła wymieszać. 1 łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzątku, nakryć, gotować 3 min., przecedzić. Pić ciepłe 3 razy dziennie 30 min po jedzeniu.
Mieszanka nr 2
  • Liść brzozy 50 g.
  • Ziele płonicznika 50 g.
  • Kora wierzby 30 g.
  • Kwiat wrzosu 30 g.
  • Ziele fiołka trójbarwnego 30 g.
Stosować jak w mieszance nr 1.
Kamica cystynowa i ksantynowa
Mieszanka nr 1.
  • Liść mącznicy 50 g.
  • Koszyczek rumianku 50 g.
  • Kora kaliny 30 g.
  • Kłącze perzu 30 g.
  • Korzeń mniszka 30 g.
Zioła wymieszać. Stosować jak w poprzednich mieszankach.
Mieszanka nr 2.
  • Liść borówki brusznicy 50 g.
  • Kłącze perzu 50 g.
  • Ziele macierzanki 40 g.
  • Korzeń łopianu 40 g.
  • Kwiat bzu czarnego 40 g.
  • Owoc róży 40 g.
Stosować jak wyżej.
ELEMENT WODA
Zanim przejdziemy do ćwiczeń wzmacniających element wody, słów kilka należy poświęcić „mężowi”. Chodzi w tym przypadku o pęcherz moczowy, który razem z nerkami tworzy element wody. Zwykle bywa tak, że gdy mówimy o narządach yin -pełnych, takich jak np. serce, nerki czy wątroba, mamy wrażenie, że są ważne. Natomiast ich partner, narząd „pusty” - yang, jest mniej istotny, bo można go na przykład wyciąć i dalej będziemy żyć. I nic bardziej głupiego nie może przyjść do głowy ludziom, nie rozumiejącym, iż zdrowie, to nic innego jak RÓWNOWAGA!!!, harmonia, która jest możliwa, tylko przy zrównoważonej energii YIN/YANG.
Tak więc „mężem” dla nerek jest pęcherz moczowy. Wiele informacji, które zostały już podane dotyczą pośrednio również pęcherza moczowego, mimo, że mowa jest o nerkach. Słów kilka o tym ważnym narządzie przybliży nam jego rolę w elemencie wody.
Jest to worek mięśniowy o kształcie kulistym. Zlokalizowany jest w dolnej części brzucha wewnątrz miednicy. Wyłożony jest błoną śluzową, a jego ściany złożone są z trzech warstw mocnych mięśni o właściwościach rozprężania się i kurczenia. Na tylnej ścianie pęcherza są wyjścia dwóch moczowodów, którymi mocz spływa do nerek. Najczęstszymi chorobami pęcherza moczowego są infekcje dróg moczowych, nietrzymanie moczu oraz kamica. U mężczyzn występują ponadto problemy z prostatą.
Do przyczyn infekcji dróg moczowych należą: uszkodzenie cewki moczowej lub pęcherza, obrzęk cewki moczowej, głównie u kobiet kamienie w nerkach lub pęcherzu moczowym, zapalenie, powiększenie gruczołu krokowego. Infekcja dróg moczowych objawia się częstym oddawaniem moczu, kłującym bólem w czasie tej czynności oraz gorączką.
Najbardziej rozpowszechnionym typem jest powysiłkowe nietrzymanie moczu, występujące głównie u kobiet. Inne przyczyny nietrzymania moczu, to: zaburzenia układu nerwowego, infekcje dróg moczowych, kamica nerkowa, gniew, stres i lęk.
Osłabienie zwieracza i mięśni dna miednicy, to główny problem kobiet, które z powodu braku ćwiczeń, zarówno przed jak i po porodzie oraz zmian hormonalnych po menopauzie, borykają się z tym wstydliwym zjawiskiem.
Przy zaburzeniach funkcji pęcherza moczowego pojawiają się bóle pleców, ponieważ dostarcza on energię QI do kręgosłupa. Kiedy nerki i pęcherz są silne, to zdrowy i mocny jest też kręgosłup.
Niedoenergetyzowanie pęcherza moczowego objawia się:
  • - brakiem kontroli oddawania moczu
  • - częstym oddawaniem moczu
  • - napięciem mięśni nóg
  • - ogólnym napięciem nerwowym
  • - słabym krążeniem, uczuciem chłodu wzdłóż kręgosłupa i okolicy pośladków
  • - poceniem się w nocy
  • - ludzie o słabym pęcherzu są bardzo wrażliwi, znerwicowani i cisi (mogą się pojawiać myśli i skłonności samobójcze)
Przeenergetyzowanie pęcherza moczowego objawia się:
  • - częstymi migrenami
  • - sztywną szyją
  • - uczuciem ciężaru w oczach i w głowie
  • - częstym oddawoaniem moczu i zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty)
  • - napięciem tylnych części nóg
  • - osoby takie martwią się drobnostkami, są nerwowe, nadpobudliwe i nadmiernie wrażliwe.
Ludzie, którzy mają ciemną barwę moczu, powinni zmniejszyć spożycie pokarmów pochodzenia zwierzęcego oraz soli. Należy wyeliminować tłuste jedzenie bogate w cholesterol. Trzeba ograniczyć picie herbat aromatyzowanych. Zaleca się unikanie cukru. Unikać żywności przetworzonej.
LECZENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO WEDŁUG TMC
Sprowadza się do zwiększenia spożycia produktów zawierających element WODY oraz element METALU i DRZEWA. Szczególnie ważne jest:
  • - picie tylko czystej, niegazowanej wody
  • - picie herbaty dobrej jakości, parzonej zgodnie z zasadami dla poszczególnych gatunków
  • - jedzenie fasoli azuki, soczewicy, grochu, łopianu, jęczmienia i gryki
  • - stosowanie jako dodatku do potraw wodorostów (1-2 łyżki dziennie) – wakame, arame, hizuki, nori, Kombu
  • - spożywanie owoców: czarnej borówki i winogron
  • - jedzenie pokarmów bogatych w beta-karoten: marchewka, brokuły, dynia
  • - spożywanie produktów bogatych w witaminę E, C oraz mikro- i makroelementy np. ryby oraz owoce morza: kraby, małże, raki, kawior.
ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO
Ta dość częsta dolegliwość jest m. in. konsekwencją nadmiernego zakwaszenia pęcherza wskutek niepełnego trawienia mięsa i skrobi. Produkty takiego trawienia tworzą kryształki kwasu moczowego, które drażnią powierzchnie pęcherza, a w końcu przekształcają się w bolesne kamienie moczowe. Sok marchwiowo-buraczano-ogórkowy, skutecznie alkalizuje krew i nerki, zobojętniając nadmiar kwasu moczowego.
Proporcja wynosi:
  • 620 ml – sok z marchwi
  • 190 ml – sok z buraka
  • 190 ml – sok z ogórka
1 litr dziennie, w dowolnych porcjach np. po 1 szklance.
Arbuzy
– jeden z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych naturalnych środków moczopędnych. Ma tę niezwykłą właściwość, że szybko i dokładnie przeczyszcza pęcherz. Aby uzyskać jak największy efekt, należy co 5-10 min. zjadać kilka kawałków świeżego arbuza, przez cały dzień, nie przyjmując żadnych innych produktów ani płynów. Spowoduje to wydalanie ogromnej ilości płynów z pęcherza.
Gruszki
- lecznicze właściwości dojrzałych gruszek w wypadku zapalenia pęcherza moczowego są porównywalne z właściwościami arbuza, kuracja podobnie jak wyżej.
ZAKAŻENIE UKŁADU MOCZOWEGO
Zakażenie układu moczowego to infekcja bakteryjna cewki moczowej. Dolegliwość ta częściej dotyka kobiety z powodu krótszych niż u mężczyzn dróg moczowych. Wśród częstych objawów można wymienić silny ból, cuchnący mocz oraz częste pragnienie oddania moczu. Jeśli zaobserwujesz wyżej wymienione objawy zasięgnij opinii lekarza!
Zalecenia praktyczne:
  • - Pij dużo wody i soku żurawinowego.
  • - Jedz więcej niż zwykle owoców i warzyw.
  • - Myj obszar genitaliów pod prysznicem. Unikaj kąpieli w wannie.
  • - Niezależnie od stosowanej metody leczenia, jeśli poczujesz się lepiej, kontynuuj ją przez trzy kolejne dni.
  • - Nie należy zbyt wcześnie rezygnować z terapii.
  • - W stanach przewlekłych należy ograniczyć współżycie intymne i sprawdzić czy partner nie przenosi bakterii.
  • - Nie używaj zwykłego mydła, które neutralizuje kwasowy odczyn dróg moczowych, niezbędny do zwalczania bakterii.
  • - Nie jedz silnie pobudzających produktów, np. pikantnych lub suszonych.
  • - Nie pij alkoholu i kawy.
  • - Nie noś obcisłej bielizny i spodni.
WZMACNIANIE PĘCHERZA I UKŁADU IMMUNOLOGICZNEGO
Ugotować 1-2 łyżki stołowe łodyg, gałęzi i liści łopianu w dwóch szklankach wody. Pić 2-3 razy dziennie.
Ugotować 1-2 łyżki gałązek echinacei w dwóch szklankach wody i pić 2 razy dziennie lub zażywać gotowe krople echinacei w ilości 15-30 kropli na szklankę wody lub herbaty.
Qi Gong
Dla elementu wody; nerki i pęcherz moczowy
Jak wspomniałem wcześniej, energia nerek wyczerpuje się z wiekiem i nie można jej odbudować. Aby oszczędzić tę subtelną energię, chińscy mistrzowie wymyślili szereg ćwiczeń, które wzmacniają nerki, zarówno fizycznie, jak i ich funkcje. Ponieważ ćwiczeń jest pokaźna ilość, wybrałem najprostsze, a zarazem dające bardzo dobre efekty. Tak na marginesie dodam, że Qi-gong nie jest zwykłą gimnastyką, więc jeśli ktoś chce osiągnąć pełną moc, płynącą z tych ćwiczeń, powinien znaleźć mistrza, a przy najmniej wykwalifikowanego instruktora, który w detalach wyjaśni: technikę, oddychanie i to, co dzieje się w naszym ciele oraz psychice. Wówczas zrozumiecie, dlaczego nazywam to magią, alchemią ciała itp...
Przenoszenie księżyca
To jedno z tych ćwiczeń, które dodaje młodości. Jeśli chcesz być młody i zdrowy w wieku lat sześćdziesięciu i później, wykonuj to ćwiczenie każdego dnia. “Przenoszenie Księżyca” powoduje, że kręgosłup staje się giętki, co jest niesłychanie ważne dla zdrowia, ponieważ z niego wychodzi wiele ważnych dla życia nerwów. Elastyczność kręgosłupa jest istotna, jeśli chcemy być sprawni zarówno fizycznie jak i psychicznie. Chińskie przysłowie powiada: “nie musisz się martwić starością tak długo, jak twój kręgosłup jest młody”. W chińskiej filozofii medycznej, nerki są najważniejszym organem odpowiedzialnym za aktywność seksualną. Wielu ludzi nie ma o tym pojęcia. Ostatnie badania naukowe na Zachodzie potwierdziły, że istnieje związek między nerkami, a przysadką mózgową, która jest ogniwem w procesie wytwarzania komórek rozrodczych poprzez organy płciowe. “Przenoszenie Księżyca” masuje i wzmacnia nerki, a zatem podnosi aktywność seksualną. To ćwiczenie daje również nadzieję łysiejącym mężczyznom.
Opis ćwiczenia
  • Stań wyprostowany w pozycji WU-CHI, stopy na szerokości bioder, ręce zwisają luźno wzdłuż tułowia.
  • Wykonaj spokojny skłon w przód, tak, aby dłonie znalazły się poniżej kolan. Głowa powinna znaleźć się między rękoma, by całe plecy tworzyły łagodny łuk. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund. W tym czasie wyobraź sobie energię życiową płynącą w górę kręgosłupa aż do głowy. Możesz odczuwać pulsację w punkcie Bai hui - “sto spotkań” - 20 punkt na Głównym Regulatorze Tylnym, 7 CUN powyżej karku i 5 CUN ku tyłowi od przedniej naturalnej krawędzi włosów, na środku linii łączącej oba wierzchołki małżowin usznych. Jeśli chcesz mieć więcej włosów na głowie, skoncentruj się na tej pulsacji i utrzymaj ją przez jakiś czas.
  • Łagodnym ruchem prostuj ciało i ramiona, przesuwając je do przodu i ku górze, robiąc jednocześnie spokojny wdech, dopóki nie osiągniesz najwyższego punktu. Potem nad głową i nieco z tyłu złóż palce wskazujące i kciuki na kształt księżyca w pełni, wyciągając przy tym plecy i głowę ku tyłowi.
  • Utrzymuj tę pozycję przez kilka sekund, wstrzymując oddech patrz na „księżyc”.
  • Wyprostuj ciało i opuść bokiem ramiona, wykonując spokojny wydech. W tym czasie wyobraź sobie energię życiową, płynącą od twojej głowy ku dołowi, rozprzestrzeniającą się we wszystkich kierunkach, niczym wewnętrzny prysznic, wypłukujący wszystkie twoje „śmieci” i spływa, jako energia negatywna do ziemi. Nie martw się. To, co dla Ciebie jest negatywną energią, może być odżywcze dla innych istot żyjących w ziemi. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy, jeżeli wykonujesz je pojedynczo, lub 5-7 jeśli łączysz je z innymi ćwiczeniami.
„Obracanie Qi” lub „Hula Hop”
(Obie nazwy służą jedynie zapamiętaniu ćwiczenia).
Hula Hop jest następnym ćwiczeniem Qi-gong, które, mimo że nie jest skomplikowane, przynosi ogromne korzyści. Zewnętrzna forma jest prosta, lecz większość korzyści czerpane jest z wewnętrznego przepływu energii i wizualizacji. Brak zrozumienia tej ważnej sprawy jest istotną przyczyną osiągania zaledwie minimalnych rezultatów w wykonywaniu ćwiczenia Qi-gong.
Opis ćwiczenia
  • Stań w pozycji WU-CHI, potrzyj silnie dłonie o siebie, aby je rozgrzać, a potem połóż je na plecach w okolicy nerek. Zamknij oczy i wyobraź sobie przepływ energii od twoich dłoni do nerek. Powtórz to kilka razy. Następnie trzymając dłonie w okolicy nerek, kręć biodrami jakbyś kręcił Hula-hoop, około dwudziestu do trzydziestu razy, wyobrażając sobie energię, która masuje oczyszcza i wzmacnia twoje nerki. Następnie wykonaj ćwiczenie w druga stronę. Następnie stań prosto, w pełni odprężony, opuść ręce po bokach, zamknij oczy, odczuj przyjemne mrowienie i wrażenie masowania w nerkach lub dolnej części twojego ciała.
Nerki są ważne nie tylko z uwagi na ich seksualną wydajność, lecz również za względu na ogólną żywotność całego organizmu. Funkcjonowanie nerek jest bezpośrednio związane z systemem pęcherza moczowego, dotyczy to także układu kostnego i mięśniowego. Ćwiczenie Hula-Hoop jest skuteczne w wielu dolegliwościach, a szczególnie korzystne w chorobach nerek, pęcherza moczowego, bezpłodności i ogólnym osłabieniu.
„Masaż Domu Nerek”
Jedno z najwspanialszych ćwiczeń starożytnego DAO IN, zwane YUZHEN SHAN REN HE SHEN TANG FUA. Należy ono również do jednego z najważniejszych w PA TUAN JIN – „Ośmin Kawałkach Brokatu”.
Opis ćwiczenia
  • Siadamy wygodnie ze skrzyżowanymi nogami. Najlepiej na macie, twardej poduszce, wałku itp. Chodzi o to, aby plecy były proste.
  • Pocieramy silnie dłońmi, jak w ćwiczeniu Hula-Hoop i kilka razy przykładamy je w okolicy nerek. Podczas wdechu delektujemy się ciepłem przenikającym do nerek.
  • Następnie pochylamy lekko tułów ku przodowi, układamy dłonie jak wyżej i 36 razy pocieramy mini w górę i w dół. (Ruch do góry i w dół to jedno powtórzenie.) To ćwiczenie wspaniale usuwa ból nerek i okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
„Ostukiwanie Nerek”
To kolejne wspaniałe i proste ćwiczenie, które możemy wykonać zupełnie niezależnie lub połączyć w jedną całość z ćwiczeniem „Masaż Domu Nerek”. Poza tym oba ćwiczenia możemy wykonać w pozycji stojącej.
Opis ćwiczenia
  • Pocieramy energicznie dłonie, aby uaktywnić krążenie energii Qi w dłoniach. Następnie zaciskamy je w pięści.
  • Pochylamy lekko tułów ku przodowi, aby wytworzyć kompresję w okolicy nerek, co sprzyja ich masowaniu.
  • Zaciśniętymi pięściami stukamy delikatnie przez kilka sekund w okolicy nerek (w niektórych szkołach proponują 36 uderzeń, w innych 64, wybór należy do was – zdrowy rozsądek i wsłuchanie się w swoje ciało to zaginiona ścieżka.)
Ćwiczenie to pobudza nadnercza i nerki. Kojący strumień energii łagodzi ból pleców w dolnej części kręgosłupa, wzmacnia jednocześnie oczy. Dzięki lepszemu wydalaniu toksyn znacznie poprawia się cera.
„Skłon do przodu”
Opis ćwiczenia
  • Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami, stopy w odległości 5-7 cm od siebie.
  • Wyprostuj kręgosłup i szyję, a następnie wydychając powietrze – powoli zginaj tułów do przodu. Zginaj się w pasie; dopiero w końcowej fazie skłonu możesz sobie pozwolić na lekkie wykrzywienie kręgosłupa. Podczas wykonywania skłonu przesuwaj ręce ku przodowi po przedniej powierzchni goleni, a na koniec złap się za stopy dociągając głowę do kolan. Wykonaj w tej pozycji 2-3 spokojne oddechy. Oczywiście, współczesny człowiek będzie miał duże trudności z wykonaniem tego ćwiczenia w opisany sposób. Nie należy się tym zbytnio martwić. Należy wykonać skłon tak daleko jak potrafimy. Możemy użyć do pomocy ręcznika, który zakładamy wokół stóp. Chwytając jego końce będziemy mogli łatwiej pozostawać w pozycji skłonu, w celu wykonania 2-3 oddechów. Pamiętajcie jednak. Nie wolno! Ciągnąć na siłę i wykonywać tzw. „pompowania” skłonu. To grozi kontuzją. Spokojne dłuższe praktykowanie rozciągnie i zregeneruje zanikłe mięśnie ścięgna nóg oraz grzbietu. Korzyści płynące z tego ćwiczenia to: rozciągnięcie dolnego odcinka kręgosłup, a to uśmierza ból krzyża, rwę kulszową i niepokoje nerkowe, a także skutecznie im zapobiega. Poza tym naciąga nerwy, mięśnie i ścięgna od pięt po głowę oraz wywołuje masaż żołądka, a przy każdym oddechu, przepona masuje nerki oraz istotne dla funkcji płciowych nadnercza.
„JIN GONG DA DIE”
Jak wspomniałem istnieje potężny arsenał ćwiczeń Qi-gong. Staram się jednak przedstawić te, które możecie wykonywać samodzielnie bez pomocy innych osób.
Na zakończenie jeszcze jedno wspaniałe ćwiczenie, z DAO IN, o poetyckiej nazwie JIN GONG DA DIE – „ciało jak złoty metal tupnie o ziemię”. Stosuje się je przede wszystkim przy osłabionej pracy nerek, ale działa również wzmacniająco.
Opis ćwiczenia
  • Stojąc z wyprostowanymi nogami łączymy ręce na wysokości splotu słonecznego. Prawa dłoń chwyta lewy łokieć i odwrotnie.
  • Wznosimy się na palce stóp i opadamy luźno na pięty. „Tupiemy w ten sposób12, 24 lub 38 razy. Drgania powinny być odczuwalne od nóg, aż po szczyt głowy, szczególnie zaś w okolicy nerek.
Życzę miłego praktykowania i przyjęcia do serca słów wielkiego poety chińskiego dynastii Song, LU YOU, który napisał wiersz skierowany do tych, którzy są młodzi, lecz czują się starzy, jak i do starych, którzy chcieliby być młodzi. „Szczęście jest zdrowiem i życiem bez pośpiechu. Jako sześćdziesięciolatek wdrapuję się bez laski na góry. Jako dziewięćdziesięciolatek jestem dzięki CHI krzepki i silny. Przez tysiąc książek ślizga się jeszcze moje oko”.
Kończąc rozdział ZIMA, chciałbym zacytować fragment książki autorstwa Susanne Hornfeck i Nelly Ma „Zdrowe życie według kalendarza chińskiego”:
„Dla świata roślin i zwierząt nastaje czas odpoczynku. YANG w przyrodzie słabnie, zaś YIN jest największe i najsilniejsze. Zmiana ta odczuwalna jest także dla ludzkiego organizmu i należy się z nią liczyć. Należy teraz unikać wszystkiego, co zbytnio drażniłoby YANG, na przykład intensywnej aktywności sportowej i ciężkiej pracy fizycznej, która powoduje pocenie się. Warto natomiast zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, aby zregenerować YANG-QI i nagromadzić esencję YIN.
Kto chodzi w zbyt lekkim odzieniu lub przebywa i zimnych pomieszczeniach, ten naraża się na przeziębienie i marnuje zbyt dużo energii YANG. Z kolei nazbyt ciepły ubiór i zbyt silne ogrzewanie pomieszczeń powoduje, że YANG się ulatnia, a do organizmu wnikają czynniki chorobotwórcze spowodowane zimnem.
YANG-QI w ludzkim organizmie jest jak słońce na niebie, dostarczające przyrodzie światła i ciepła. Bez niego żywe stworzenia nie mogłyby istnieć. Bez YANG-QI organizm utraciłby witalność, która jest siłą napędową przemiany materii”.